Centrum Medyczne im. dr. L. Rydygiera

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

BANER3

RPO

minfilm

szpital bez bólu

Facebook

baner

Porady neurologopedy

Porady neurologopedy

BEZPŁATNE KONSULTACJE DLA PACJENTEK SZPITALA

POZNAJ NAS BLIŻEJ 

Rozmowa z logopedą, Panią Beatą Zachtej: "(...) moją misją jako logopedy jest usprawnianie zdolności i możliwości komunikacyjnych dzieci od najmłodszych lat życia, a dotyczy to także opieki nad noworodkiem oraz wcześniakiem."

Przeczytaj, w jaki sposób z logopedą możesz pomóc swojemu dziecku

Z bezpłatnych usług logopedy mogą skorzystać pacjentki, które urodziły i przebywają z noworodkiem na oddziale szpitalnym w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. dr. L. Rydygiera. 
Porad logopedycznych udziela Beata Zachtej - neurologopeda, surdologopeda, pedagog, terapeuta OTP Talk Tools.


Zgłoszenie konsultacji

Wszelkie konsultacje neurologopedyczne dotyczące noworodków w szpitalu zleca lekarz neonatolog z oddziału, Doradca laktacyjny czy położna.

Pacjentki, przebywające z noworodkiem na oddziale szpitalnym, mogą zgłosić chęć konsultacji neurologopedy personelowi Szpitala.

 

KOMPLEKSOWA OPIEKA

Kompleksowa ocena noworodka na oddziale szpitalnym obejmuje ocenę:

  • budowy twarzy i jamy ustnej (żuchwa, wargi, wyrostek zębodołowy, podniebienia twardego i miękkiego, ocena wędzidełka wargi górnej, ocenę długości wędzidełka języka, sprawdzenie połączenia jam nosa i jamy ustnej),
  •  funkcjonowania narządów artykulacyjnych (sprawdzenie wszystkich reakcji odruchowych w obrębie jamy ustnej oraz napięcia narządów artykulacyjnych), 
  • ocenę przyczyn trudności w karmieniu dziecka związanych z budową jamy ustnej (np. krótkie wędzidełko).

 

Szpital ginekologiczno-położniczy Centrum Medycznego im. L. Rydygiera w Łodzi jako szpital II stopnia referencyjności stawia na międzynarodowe standardy w opiece perinatalnej i zapewnia ciągłość opieki neurologopedycznej.

Terapeuta na oddziale neonatologicznym poza opieką nad noworodkiem z wadami wrodzonymi i zespołami dysmorficznymi dużą uwagę przykłada do profilaktyki rozwojowej u noworodka zdrowego oraz problemów dziecka przedwcześnie urodzonego. 
Wdrażamy profilaktykę wczesnej opieki nad matką i dzieckiem w przypadku takich nieprawidłowości jak:

  • problemy ze ssaniem piersi,
  • niewłaściwy wzorzec ssanie-przełykanie-oddychanie,
  • niewłaściwa praca żuchwy,
  • skrócone wędzidełko podjęzykowe.

 

CO DAJE TAKI MODEL WCZESNEJ INTERWENCJI LOGOPEDYCZNEJ?

W przypadku dziecka przedwcześnie urodzonego stymulacja odruchu ssania lub kształtowanie prawidłowego wzorca ssania umożliwia prawidłowy przyrost masy ciała i skraca pobyt w szpitalu.

W przypadku problemów rozwojowych noworodka, takich jak niewłaściwe napięcie w obrębie jamy ustnej czy skrócone wędzidełko, umożliwia szybkie, efektywne działanie zapobiegające rozwinięciu się dalszych problemów np. możliwość efektywnego karmienia piersią, zapobieganie wadom zgryzu, wadom wymowy czy dyslalii ankyloglostycznej. Pozwala to znacząco skrócić czas terapii.

 

Możemy monitorować postępy pacjenta od urodzenia przez kolejne miesiące i lata. Dzięki zachowaniu ciągłości monitorowania postępów noworodka w naszej przyszpitalnej Poradni Logopedycznej możemy prowadzić profilaktykę i terapię logopedyczna na najwyższym poziomie i wpisywać się w pełni w tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku

 

 

Sapien leo vehicula nunc duis egestas eros ipsum mollis.