Centrum Medyczne im. dr. L. Rydygiera

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

BANER3

RPO

minfilm

szpital bez bólu

Facebook

baner

Oddział neonatologiczny

 

ODDZIAŁ NEONATOLOGICZNY

Jesteśmy z Wami od pierwszych chwil

POZNAJ NAS BLIŻEJ 

Rozmowa z neonatologiem Szpitala im. Rydygiera w Łodzi, dr n. med. Anitą Chudzik: "(...)Poza ogromną radością, jaka towarzyszy narodzinom dziecka - jest to także dla rodziców czas niepewności czy różnego typu wątpliwości (...). Chcą poradzić się, zyskać pewność, czy noworodek rozwija się prawidłowo i jest zdrowy."

Przeczytaj, kiedy noworodki wymagają szczególnej opieki neonatologa

W trosce o maksymalne bezpieczeństwo lekarz neonatolog zawsze jest obecny w chwili przyjścia Waszego dziecka na świat. Po dwugodzinnym kontakcie skóra do skóry jest następnie przez niego badany, a potem trafia – wspólnie z mamą – na oddział Neonatologiczny. Dbając o komfort naszych pacjentów - stosujemy system rooming-in co oznacza, że każdy zdrowy noworodek przez cały czas jest ze swoją mamą.

Jeśli poród zakończy się zabiegiem ciecia cesarskiego – noworodek w oczekiwaniu na pierwsze karmienie – jest kangurowany przez tatę.

Większość sal na oddziale stanowią dwuosobowe pokoje z własnymi łazienkami i stanowiskami do pielęgnacji noworodków. Nad bezpieczeństwem matek i dzieci czuwa zespół wykwalifikowanych położnych, dbających o prawidłowy przebieg połogu i prawidłową adaptację noworodka do nowych warunków życia.

Wszystkie czynności pielęgnacyjne, badania lekarskie i zabiegi – jeśli tylko mama wyraża takie życzenie - odbywają się przy niej (np. szczepienia ochronne, podanie witaminy K).

W trakcie pobytu dziecka na oddziale neonatologicznym wykonujemy wszystkie standardowe procedury, zgodnie z aktualnymi wytycznymi dla oddziałów noworodkowych:

 • przesiewowe badania słuchu,
 • przesiewowe badanie metaboliczne wykrywające wrodzone defekty takie jak np. wrodzona hipotyreoza, mukowiscydoza czy fenyloketnuria,
 • test pulsoksymetryczny.

 

Karmienie piersią 

Pamiętając, że mleko mamy jest najcenniejszym darem – propagujemy ideę karmienia naturalnego, wspieramy mamy na początki ich „mlecznej drogi” i przy udziale wykwalifikowanych położnych i certyfikowanych Doradców Laktacyjnych tworzymy, od momentu urodzenia, warunki sprzyjające wyłącznemu karmieniu piersią.

Szpital od 1995 roku posiada tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku.

 

ODDZIAŁ PATOLOGII NOWORODKA

Gdy maluszek rodzi się za wcześnie

Kiedy maluszek rodzi się za wcześnie lub pojawiają się powikłania okresu noworodkowego, mały pacjent trafia na oddział Patologii Noworodka. Oddział jest ośrodkiem o II stopniu referencyjności, co oznacza, że może hospitalizować wcześniaki urodzone powyżej 32 tygodnia ciąży oraz większość chorych, donoszonych noworodków.

Dysponujemy odpowiednim, nowoczesnym zapleczem sprzętowym, zapewniającym możliwość monitorowania i leczenia noworodka. Do dyspozycji pozostają:

 • kardiomonitory,
 • pulsoksymetry,
 • inkubatory,
 • aparatura wspomagająca lub zastępująca oddech w koniecznych przypadkach.


Oddział posiada także przyłóżkowy aparat RTG ora ultrasonograf do diagnostyki noworodka.

Nad bezpczeństwem dzieci czuwa wykwalifikowany personel – pielęgniarski i lekarski – posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy na oddziałach intensywnej terapii noworodkowej. W większości przypadków nie ma konieczności przesyłania noworodka do innego szpitala.

Pamiętając, że chory noworodek, a zwłaszcza urodzony przedwcześnie – do prawidłowego procesu leczenia potrzebuje bliskości rodziców, którzy mają nieograniczony wstęp na Oddział Patologii Noworodka.

 

OŚMIORNICZKA DLA WCZEŚNIAKA

Dlaczego ośmiorniczka?CM Rydygiera w Łodzi Dzień Wcześniaka 2018 2

Noworodki przedwcześnie urodzone (wcześniaki) nie mają możliwości dojrzewać w naturalnym, przyjaznym dla siebie środowisku jakim jest łono matki.

Przebywając w inkubatorze, otoczone są cewnikami i kablami aparatury medycznej, która ratuje ich życie, ale może także sprawiać dyskomfort i niekiedy stanowi zagrożenie. Wcześniaki po urodzeniu mają potrzebę chwytania. Zaciskają piąstki na cewnikach, przewodach i kablach, które je otaczają w inkubatorze. W ten sposób mogą sobie zrobić krzywdę.

Ośmiorniczka, która kształtem przypomina pępowinę jest nie tylko bezpieczna i przyjazna, ale też imituje pępowinę, którą dzieci chętnie bawią się przebywając w brzuchu mamy.

Ośmiorniczka, leżąc obok noworodka, daje mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. To z kolei sprzyja szybszej adaptacji do nowego środowiska.

Trzymane w rączkach macki ośmiorniczki, pozwalają wcześniakowi lepiej znieść najtrudniejsze chwile poza brzuchem mamy, a zapach mamy, którym przesiąknięta jest ośmiorniczka, dodatkowo potęguje poczucie bezpieczeństwa.


DAR FUNDACJI

Nasz oddział neonatologiczny współpracuje z Fundacją Małych Serc i bierze udział w Akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”.

Pani Paulina, szydełko i ośmiorniczka

„ Biorę udział w akcji dziergania dla maluszków od 2 lat, a przez ten czas spod mojego szydełka wyszło ponad 300 maskotek. Nie ma nic bardziej relaksującego niż szydełko, tym bardziej w słusznej sprawie :) 

Od wiosny zeszłego roku wraz z dwiema innymi koleżankami koordynujemy akcję w Łodzi. Skupiamy ok. 50 wolontariuszy i zaopatrujemy 3 szpitale.”

Paulina, położna
Koordynator Akcji „ Ośmiorniczka dla Wcześniaka” w Łodzi, prywatnie mama kilkumiesięcznego Jasia

ośmiorniczkaOtrzymujemy bezpłatnie od Fundacji ośmiorniczki, które przechodzą kontrolę jakości oraz są poddawane odpowiednim procedurom na oddziale. Ośmiorniczki wykonywane są tylko z certyfikowanych materiałów, posiadających certyfikaty OEKO TEX klasa1 oraz przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia. Ośmiorniczki Fundacji Małych Serc posiadają Pozytywną Opinię Instytutu Matki I Dziecka nr Op-4887, ważną do 15.11.2019 roku. 

Jak mogę dostać ośmiorniczkę dla wcześniaka?

Jeśli chcesz, aby Twój maluszek miał ośmiorniczkę – zapytaj o nią personel medyczny. Każdy rodzic, który chciałby dać ośmiorniczkę wcześniakowi, musi uzyskać zgodę personelu. Przed włożeniem ośmiorniczki do inkubatora mama powinna ponosić zabawkę przy skórze, aby przesiąknęła jej zapachem oraz przejęła drobnoustroje, dzięki którym wcześniak będzie mógł się uodpornić. W ten sposób stwarzamy w inkubatorze środowisko, dające wcześniakowi namiastkę mamy.


Jak używać ośmiorniczki?

Ośmiorniczki są wykonywane przez wolontariuszy Fundacji Małych Serc i przekazywane do naszego szpitala. Na rodzicach ciąży obowiązek należytego dbania o ośmiorniczkę – należy ją prać w temperaturze 60 stopni C w płynach przeznaczonych dla dzieci, nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Nie należy podawać ośmiorniczki dziecku, jeśli:

 • macki ośmiorniczki rozciągną się przekraczając 22 cm,
 • maskotka się pruje,
 • będzie wystawała z ośmiorniczki nitka,
 • powstanie otwór, przez który może wydostać się wypełnienie.

 W razie uszkodzenia ośmiorniczki  - personel Szpitala wymienia ja na nową.

Ośmiorniczka w chwili przekazania jej rodzicom staje się ich własnością i są oni odpowiedzialni za jej stan oraz należyte użytkowanie.

 

babypics 1542183532597 mały

 babypics 1542183655605 1 mały

 

Sapien leo vehicula nunc duis egestas eros ipsum mollis.