Centrum Medyczne im. dr. L. Rydygiera

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

BANER3

RPO

minfilm

szpital bez bólu

Facebook

baner

Poradnia Psychologii Prokreacji

ZAŁOŻENIA

CHAT Z PSYCHOLOGIEM 

Wygodnie, nie wychodzac z domu zadaj pytanie/skonsultuj się, jeśli chcesz uzyskać poradę w zakresie emocji związanych z ciążą, wpływem, jaki ma pojawienie się dziecka na relacje w parze czy relacje rodzinne.

Dowiedz się więcej

Współczesne media przedstawiają okres ciąży i rodzicielstwo prawie wyłącznie jako czas radości oraz spełnienia. Rzeczywistość jednak bardzo często nie jest tak kolorowa i dla wielu par jest to niełatwa droga, w której towarzyszy im niepokój, troska czy niepewność. Szukają wsparcia i pomocy psychologicznej.

Szukają jej także osoby, które mają trudności z poczęciem dziecka czy problemy emocjonalne w trakcie ciąży lub po urodzeniu maleństwa. Są kobiety, które nie radzą sobie z faktem, że zostały matkami. Albo takie, które nie odczuwają wsparcia ze strony partnerów, rodziny czy bliskich. Wiele par boryka się także z utratą ciąży.

Niełatwo jest rozmawiać nawet z bliskimi o tym wszystkim, co jest związane z płodnością czy bolesnymi stratami – o niepowodzeniach, rozterkach albo o trudnych decyzjach. Dlatego powstała inicjatywa otwarcia dla tych wszystkich osób Poradni Psychologii Prokreacji w Centrum Medycznym im. dr. L. Rydygiera w Łodzi. 
Paradoksalnie – czasem łatwiej jest porozmawiać ze specjalistą niż z najbliższą osobą.

CEL

POZNAJ NAS BLIŻEJ 

Rozmowa z psychologiem, pracującym na co dzień w Poradni Psychologii Prokreacji, Panią Magdaleną Siek: "(...)to miejsce stworzone z myślą o osobach, dla których temat rodzicielstwa okazał się niełatwy."

Przeczytaj, komu i jaki sposób pomagają psycholodzy z Poradni Psychologii Prokreacji

Poradnia Psychologii Prokreacji działa od marca 2017 roku. Organizuje spotkania dla małżeństw, par oraz wizyty indywidualne dla kobiet i mężczyzn. Zapewnia specjalistyczną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną tym wszystkim, którzy:

  • borykają się z trudnościami z poczęciem dziecka,
  • mierzą się z wyzwaniami medycznie wspomaganej prokreacji (jak np. tzw. in vitro),
  • doświadczają bolesnej straty, jak np. śmierć dziecka lub poronienie,
  • przeżywają trudności emocjonalne w trakcie ciąży lub po urodzeniu dziecka,
  • zmagają się z innymi sprawami związanymi z prokreacją.

 

Do Poradni Psychologii Prokreacji skierowanie nie jest wymagane.
 

PORADNIA PSYCHOLOGII PROKREACJI Dane
Godziny pracy Poniedziałek – piątek w godz. 9.00 - 18.00
Umawianie wizyt 42 632 52 55 lub osobiście w Poradni
Skierowanie  Nie jest wymagane
Dodatkowe informacje 504 698 613 / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt 1 wizyty 10 zł / dla mieszkańców Łodzi *

100 zł /
dla osób spoza Łodzi
Lokalizacja Poradni Łódź, ul. Pomorska 59 (wejście od ul. Sterlinga)

 * Wizytę dla mieszkańców Łodzi współfinansuje Wydział Zdrowa UMŁ

 

 


 

 

Rozmowa z psychologiem, pracującym na co dzień w Poradni Psychologii Prokreacji, Panią Magdaleną Siek Poradnia Psychologii Prokreacji M. Siek


Co to jest Poradnia Psychologii Prokreacji? Co oferuje?


Magdalena Siek: Poradnia Psychologii Prokreacji jest to miejsce stworzone z myślą o osobach, dla których temat rodzicielstwa okazał się niełatwy. Okazuje się, że macierzyństwo czy ojcostwo to nie tylko radość, ale także troska, niepokój czy niepewność. Dlatego powstała inicjatywa otwarcia Poradni Psychologii Prokreacji w ramach programu współorganizowanego przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi oraz Centrum Medyczne im dr. L. Rydygiera. Celem Poradni jest wspieranie oraz pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna w zakresie szeroko rozumianej psychologii prokreacji. Sama Poradnia znajduje się przy ul. Pomorskiej 59, przy Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym.

Co oznacza psychologia prokreacji?

MS: Prokreacja – jako kwestie związane z poczęciem i narodzinami dziecka - jest dla psychologa z Poradni istotna w aspekcie społecznym oraz psychologicznym rodzicielstwa. Zajmujemy się zjawiskami i procesami psychologicznymi, które w bezpośredni sposób są związane z płodnością.

Z jakimi problemami można przyjść do Poradni?

MS: Można się do nas zgłosić, jeśli para ma problemy np. z zaburzeniami płodności albo pojawiły się trudności z zajściem w ciążę. Jeśli para mierzy się z wyzwaniami wspomaganej prokreacji (badania, zabiegi, in vitro) – także może się do nas zgłosić.

Udzielamy specjalistycznej pomocy rodzicom, którzy doświadczają strat takich jak śmierć dziecka czy poronienie.

Wspieramy także rodziców, przeżywających trudności emocjonalne związane z „byciem w ciąży” – mam na myśli wpływ na stan emocjonalny, a także różne problemy, które mogą pojawiać się w relacji małżeńskiej/partnerskiej. Wiele par nie potrafi się odnaleźć w zupełnie nowych dla nich rolach rodziców - jest to dla nich duże wyzwanie – a wsparcie, jakie oferujemy w naszej Poradni może być bardzo pomocne.

Troszczymy się także o kobiety, które są obecnie w ciąży i chciałyby przeżyć ten czas jak najlepiej dla siebie i dziecka. Wiemy, że okres ciąży poza wieloma przyjemnymi emocjami, które wiążą się z oczekiwaniem na dziecko, może nieść ze sobą niepokój, a nawet lęk. Przyszłe matki martwią się, czy poradzą sobie ze zbliżającym się porodem oraz czy będą umiały wejść w rolę mamy. Dlatego właśnie oferujemy spotkania grupowe dla kobiet w ciąży – Spotkanie z macierzyństwem.

Czy leczy się w Poradni Psychologii Prokreacji niepłodność?

MS: W Poradni zajmujemy się nie tyle leczeniem niepłodności, co wspieraniem par mających trudności z zajściem w ciąże. Problemy związane z płodnością są zwykle złożone. Często udzielana pomoc polega na wspieraniu i towarzyszeniu parze w procesie diagnozy i leczenia niepłodności. Jest to złożony proces, który może być również długotrwały i stanowi wyzwanie dla pary. W związku z tym jest również obciążający psychicznie.

Czy wpierają Państwo kobiety po porodzie?

MS: Tak, oczywiście – choć nie tylko kobiety. Okazuje się bowiem, że wyobrażenie o tym, jak będzie po porodzie mija się z realną codziennością młodych matek i ojców; po prostu nie przystaje do tego, co podają media czy piszą w poradnikach. Może to niestety rodzić wiele frustracji, prowadzących do obniżenia nastroju i wiary w poczucie własnych kompetencji. Czasem zaburza także relacje między rodzicami. Cześć kobiet, a także mężczyzn, doświadcza problemów emocjonalnych związanych z okresem okołoporodowym – zdarzają się nawet depresje. Naszą pomoc kierujemy również do tych osób.

Mężczyźni także mogą się zgłaszać do Poradni?

MS: Jak najbardziej, zapraszamy również panów. Zarówno indywidualnie jak i wspólnie z partnerkami. Społecznie kobietę postrzega się jako dawczynię życia – ponieważ to ona jest w ciąży. W rzeczywistości problemy związane z poczęciem i pojawieniem się nowego członka rodziny dotyczą mężczyzn – w równym stopniu. Jednak nie zawsze ich rola jest w tym obszarze zauważana i doceniana. Dlatego zachęcamy panów do korzystania z oferty Poradni w sytuacji, gdy pojawia się problemy z płodnością, z przeżywaniem okresu ciąży partnerki albo z przygotowywaniem się do roli ojca. Chcę zaznaczyć, że pojawienie się dziecka może okazać się niełatwe dla mężczyzny ze względu na zmianę w relacjach rodzinnych i w stawianych mu wymaganiach, związanych z nową rolą życiową. Bywa to prawdziwym wyzwaniem.

Jakie są proponowane formy wsparcia?

MS: W Poradni prowadzona jest terapia, zarówno w formie cotygodniowych sesji indywidualnych, jak i spotkań z parami i małżeństwami.

Ponadto oferujemy cykl spotkań dla kobiet w ciąży, które chcą przeżyć ten okres w dobry dla siebie sposób i przygotować się emocjonalnie do porodu oraz do roli mamy.

Proponujemy także wsparcie i poradnictwo psychologiczne.

Jakie mają Państwo plany na przyszłość?

MS: Niedługo zostanie uruchomiony chat z psychologiem, dzięki któremu będzie można skonsultować swój problem. Planujemy w przyszłości rozwijać nasze dotychczasowe aktywności i rozszerzać zakres działań.

Jak długo trzeba czekać na poradę?

MS: Obecnie to czas od kilka dni do – maksymalnie – kilku tygodni. Z racji na charakter problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci staramy się, aby czas oczekiwania był możliwie krótki. Poradnia Psychologii Prokreacji jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

Ile kosztuje wizyta?

MS: W związku z tym, że Poradnia Psychologii Prokreacji jest dofinasowana z programu Urzędu Miasta osoby korzystające z pomocy płacą jedynie 10 złotych za każdą wizytę i to niezależnie, czy jest to terapia pary czy indywidualna.

I na koniec – co mają zrobić osoby czy pary, które nie są pewne, czy ich trudności są związane z prokreacją? 

MS: Jest wiele obszarów związanych z prokreacją. Trudno byłoby opowiedzieć tu o nich wszystkich, dlatego w razie wątpliwości zapraszamy do Poradni w celu umówienia się na konsultacje. Na takim spotkaniu psycholog zakwalifikuje taką osobę do terapii lub udzieli informacji, gdzie szukać wsparcia.

 

 

 

Sapien leo vehicula nunc duis egestas eros ipsum mollis.